Intervju med bonusmamman och pluspappan
https://bonuspappanplusmamman.wordpress.com/2018/06/25/56-yvette-lissman-samt-semester/
Utdrag från deras blogg:
"Här kommer avsnitt 56 av Bonuspappan & Plusmamman, där vi pratar om att resor både kan splittra och svetsa samman bonusfamiljen. Därför kräver sommarens semester viss planering. Vi möter även författaren och hypnoscoachen Yvette Lissman, vars sju biologiska barn har sammanlagt 77 förnamn. Hon är aktuell med barnboken ”Novali hjärta Sara” om två tjejer i första klass som blir kära i varandra.
Podden sänds i samarbete med Familjeträdet – samtalsterapi för bonusfamiljer. Hör gärna av er till oss via Facebook, Instagram eller mejl: bonuspappan.plusmamman bonuspappan.plusmamman@gmail.com
Bonuspappan & Plusmamman är en podd om livet i en bonusfamilj, med tyngdpunkt på föräldraskap och relationer. Den skapades av Maria Åkesson och Martin Erlandsson i Varberg 2017. Musiken är skriven av Karin & Marcus Bodin och framförd av CC Campers (delar av låtarna ”Rent a tent” och ”Texans are forever”, från 2001)."